top of page

הנרגילה לא סוחבת ולא מוציאה עשן מה עושים? שאל את ההוקה מאסטר

במאמר נענה על השאלות:


מה עושים כשהנרגילה לא מוציאה עשן?

איך לאטום את הנרגילה שלא תהיה בריחת אוויר?

איך למנוע בעיות בנרגילה במהלך הסשיין?

איך להכין ראש לנרגילה באופן נכון ומתי כדאי לדחוס את הטבק?

איך יודעים כמה מים לשים בנרגילה?

באילו גחלים לנרגילה להשתמש?

איך לנקות את הנרגילה באופן נכון?


הגיע סוף יום אינטנסיבי בלימודים או בעבודה, אתה עוצר בדרך הביתה בחנות הנרגילות האהובה עליך, קונה טבק, גחלים מגיע הביתה מדליק ראש ו.... הנרגילה לא מניעה! אין דבר יותר מתסכל מזה בעולם! יש לך נרגילה פרימיום שקנית לא מזמן, הטבק והגחלים מצוינים אבל משהו בשילוב בין כל המרכיבים הללו פשוט לא עובד...


צוות ויקפידיה החליט פעם אחת ולתמיד לכתוב מדריך שיעזור לכולנו להתמודד עם החוויה המתסכלת הזאת ולהמשיך להינות מביצועים של שומאכר בגרנד פרי פיינלס!


מזמן כבר צוות הכותבים שלנו טען שהכנת נרגילה היא מלאכה פשוטה אך בו זמנית עדינה. מה זאת אומרת?


כשמכינים ראש, ישנם הרבה מרכיבים שצריכים לעבוד בהרמוניה מושלמת כדי שנוכל לקבל את הראש המושלם!

צריך להיות סינכרון מושלם בין מידת הטבק שבראש לבין הראש עצמו, הגחלים, אטימות הנרגילה והצינור. לעיתים מספיק שמרכיב אחד מבין אלה לוקה בחסר או לא מתפקד כמו שצריך ואופס! אפשר לזרוק את הראש לפח! לכן מלאכת הכנת הראש היא כמו קונצרט בו אתה המנצח, הטבק הוא הכינור, הנרגילה היא החצוצרה והגחלים הם המצלתיים. עבודת צוות של כל המרכיבים הללו ביחד יעניקו לנו את הקונצרט המושלם! לא, רגע- התכוונו לסשיין המושלם :)על מה צריך לשים דגש כדי להוציא סשיין טוב מהנרגילה?


1. אטימות הנרגילה והראש - איך לאטום את הנרגילה?


בין אם מדובר בנרגילה פרימיום בשווי מאות או אלפי שקלים כמו נרגילת איאון הגרמנית שתחזיק לכם למשך שנים ארוכות מאחר ועשויה מסטיינלס סטיל V2A ברמה הגבוהה ביותר, או נרגילה סינית-סורית שקניתם בקיוסק של ניסו.


כדי להוציא סשיין טוב חשוב שהנרגילה תהיה אטומה. אז במה מדובר?


מספיק שגומיית האטם אינה אטומה מספיק או שהיא קרועה בחיבור הצינור לגוף הנרגילה והנה יש לכם בריחת אוויר שעשויה להוריד משמעותית מנפח העשן.


יכול להיות שהגומייה שמחברת בין הנרגילה לכד יושבת חופשי או שאולי כבר עבר זמנה כדי שלא תהיה לכם אטימות טובה.


דבר נוסף שיכול להשפי על הסחיבה הוא אטימות הגומיה של הראש - הרבה פעמים קורה שאנחנו מחליפים ראש ולא שמים לב, שהקוטר של החלק התחתון של הראש רחב יותר מהראש הקודם ושוכחים להחליף לגומיה עבה יותר ואז יש בריחת אוויר שהורסת לנו את הסשיין.

לכן, במידה ואתם נושפים החוצה ומזהים בריחת עשן מחלקים אלו כדאי לכם לקפוץ לחנות הנרגילות הקרובה לביתכם על מנת שיחליפו לכם את הגומיה, סביר להניח שגומיה חדשה תפתור לכם את הבעיה.


סרטון המדגים איך למנוע בעיות סחיבה בנרגילה במהלך הסשיין (מתורגם לעברית)

2. תהליך הכנת הראש לנרגילה


כשמכינים ראש של טבק בלונד כמו הוקאין (Hookain), זומו (Zomo), סבן דייז (7Days) ופומרי (Fumari) כדאי להכין את הראש בצורה אוורירית.


מדוע אתם שואלים?


כדי לתת זרימת אוויר טובה בתוך הראש עצמו. אין צורך להעמיס ולצופף את הטבק כמו שהרבה פעמים עושים בטבק במשקל. יש להכין את הראש בצורה אוורירית שתאפשר זרימת אוויר אופטימלית ובכך נקבל עישון חלק ללא הרגשת קושי בשאיפה.

לעומת זאת בטבק כהה כמו טבק טאנג'ירז (Tangiers) יש לדחוס את הראש בצפיפות כדי לקבל סשיין איכותי יותר. אם למשל אנחנו משתמשים בראש אלפקה לירוק שמכיל בד''כ 15 גרם טבק בלונד שדחוס בצורה אוורירית יכול להיות שעם טבק טאנג'ירז נכניס אפילו 25 גרם ונטפח קלות עם האצבע על הטבק בשביל לקבל ראש דחוס יותר.

טבק טאנג'ירז מעניק תוצאות טובות יותר בעישון כאשר דוחסים אותו. התוצאות יבואו לידי ביטוי במשך זמן עישון בראש של 25 גרם של בין שעתיים לשלוש שעות עישון!


סרטון המדגים איך להכין ראש לנרגילה באופן נכון עם טבק Fumari (טבק בלונד)

סרטון עם תרגום בעברית3. מפלס המים - כמה מים לשים בנרגילה?


אם ממלאים יותר מדי מים בנרגילה סביר להניח שאתם ''תשתו'' הרבה מים שיישאבו לכם לצינור ויהרסו לכם את הסשיין. מצד שני, אם תשימו מעט מדי מים לא תקבלו ביצועים טובים מבחינת עשן וביצועים.

אז מה לעזאזל אנחנו צריכים לעשות? בד''כ יש למלא מים בגובה של 1.5-2.2 ס''מ מעל הקצה התחתון של הנרגילה איפה שממוקם הדיפיוזר או המשתיק.

4. מכשיר לניהול חום


מכירים את זה שהגחל הטבעי שקניתם מאבו עיסא נדלק ונכבה לסירוגין? סביר להניח שאתם לא מקבלים מספיק עשן כי הגחל לא איכותי מספיק או שהחלק התחתון שלו נכבה כי אין לו זרימת אוויר טובה ואז כדאי להשתמש במכשיר לניהול חום כמו פרובוסט או קלאוד לוטוס שמאפשרים זרימת אוויר טובה במהלך כל הסשיין מבלי שייכבו לכם הגחלים וזאת הודות למנגנון הגבהה בקלאוד או רשת ייחודית בפרובוסט.
5. איכות הגחלים


אז כמו שציינו בפסקה הקודמת יכול להיו שאתם דווקא כן השקעתם בקלאוד מקורי או בפרובוסט אבל עדיין הגחלים נכבים לכם כל הזמן וזה מ-3 סיבות עיקריות:


  1. לא הדלקתם את הגחלים מספיק זמן והם לא נדלקו כמו שצריך על המנגל הביתי שלכם. כלל אצבע יש להפוך את הגחל לאחר 5 דק ואז להמתין עוד 2-5 דק תלוי בעוצמת התנור שלכם ובגודל הגחל.

  2. הגחל לא איכותי מספיק. אם תקפידו להשתמש בגחל איכותי שעשוי מקליפות קוקוס כמו גחלי שאמאן (Shaman) או וואן ניישן (One Nation) שזכו בפרסים עולמיים סביר להניח שלא תהיה לכם בעיה כזאת.

  3. לא שמתם מספיק גחלים, לרוב יש לשים 3 גחלים בקלאוד ו-2 גחלים בפרובוסט. כמות העשן שנקבל אם נשתמש רק בגחל 1 תהיה קטנה משמעותית מן הסתם משימוש ב-3 גחלים...


אה! ואם אתם עדין משתמשים בגחל סינטטי, אז הגיע הזמן לשנות את כל חווית העישון שלכם ולעבור לגחלים טבעיים העשויים קליפת קוקוס שיעניקו לכם סשיין עישון ארוך יותר, ללא טעמי לוואי ועם חום שיפיק לכם עננים ותימרות עשן מבלי לשרוף את הטבק. תנסו ותודו לנו!


6. ניקיון הנרגילה - איך לנקות את הנרגילה?


אנחנו ממליצים לשטוף את הנרגילה לפחות פעם אחת ביום כולל החלפת המים בכד. במידה ומעשנים רק פעמיים-שלוש בשבוע אז פעם אחת לפני העישון ואין צורך ביותר מזה. למה זה חשוב? ככה את שומרים על הנרגילה שלכם ושואפים מים נקיים ולא מים שיישבו שבוע בכד ולך תדע איזה זן חדש של וירוס התפתח לך שם עם כל הג'יפה שנזלה לך מהטבק במשקל...


בנוסף, מומלץ להעביר חוטר עם מעט סבון כלים - לא על בסיס יומי אלא לפחות פעם בשבוע. לעיתים יש שאריות של טבק שנתקעות בגוף הנרגילה וגורמות לתחושת סתימה בנרגילה. סתימה כזאת עלולה להרוס לך את כל הסשיין- אז בואו וננסה להימנע ;)


העברת חוטר גם עוזרת לנקות את המיצים שנדבקים לדפנות הצינור הפנימי של הנרגילה ובכך עוזרות לשמור על הנרגילה לאורך זמן ומונעות התפתחות של חלודה ואבנית. כמובן אם מדובר בנרגילה רוסית איכותית אתם מחוסנים מתופעה זאת אך עדיין כדאי לבצע ניקוי שכזה לפחות פעם בשבוע- שבועיים.סרטון המדגים איך לנקות את הנרגילה?

סרטון עם תרגום בעברית


ההמלצה שלנו ? כדאי לשלוט בכל אחד מהנקודות שציינו במאמר כדי להימנע מראש, מראש לא מוצלח ;)

עכשיו רק נותר להכין ראש טוב ולהינות מסשיין ארוך ומהנה...

bottom of page